Data publikacji:

Jaka ładowarka do samochodu elektrycznego?

Ciągły rozwój cywilizacji wprowadza do życia nowe rozwiązania, którym musimy sprostać. Coraz popularniejsze stają się samochody hybrydowe, czy te w pełni elektryczne. Rozwój technologiczny pozwala na coraz to nowsze rozwiązania takich modeli, powodując, że coraz więcej widać ich na ulicach miast. Problem pojawia się w sytuacji, kiedy w pojeździe zabraknie prądu. Niestety stacje ładowania pojazdów elektrycznych nie powstają tak szybko i gęsto, aby sprostać potrzebom wszystkich użytkowników, dlatego wielu z nich decyduje się na montaż własnej ładowarki do samochodu elektrycznego. Jaką ładowarkę wybrać i czym sugerować się przy jej zakupie?
jaka ładowarka do samochodu elektrycznego

Ładowarki do samochodów elektrycznych

Ogromnym argumentem, który wciąż zniechęca kierowców do zakupu aut elektrycznych, jest problem z ich ładowaniem. Nawet duże ośrodki miejskie nie są w stanie zapewnić komfortowego korzystania ze stacji ładowania wszystkim potrzebującym kierowcom. W większych miastach ładowarki do pojazdów elektrycznych można znaleźć najczęściej na stacjach benzynowych czy w galeriach handlowych. Nie jest ich jednak zbyt wiele, dlatego problem z ładowaniem spędza sen z oczu niejednego kierowcy.
Dużo łatwiej sprawy się mają, jeżeli posiadamy dom z podwórkiem lub garażem, gdzie możemy zainstalować własną stację ładowania. Naładowanie samochodu elektrycznego z domowej sieci elektrycznej 230 V, w przypadku niedużego, miejskiego samochodu zajmuje nawet do 12 godzin. Przez cały czas ładowania sieć obciążona jest mocą około 2,3 kW, co najłatwiej porównać do pracującego czajnika elektrycznego.
Wydawać by się mogło niedużo, jednak pamiętajmy, że jest to praca ciągła przez czas co najmniej 12 godzin. Przewody i ich połączenia grzeją się tym bardziej, im dłużej płynie w nich prąd. Ładowanie takim sposobem nie powinno stwarzać problemów przy nowych, dobrze sprawionych instalacjach, jednak przy wadliwych komponentach czy starszych domach takie ładowanie może powodować znaczne przeciążenia, a w konsekwencji przepalenia się przewodów.
Aby rozwiązać problem ładowania samochodów elektrycznych w domowych warunkach, a tym samym uchronić instalację elektryczną naszego gospodarstwa domowego, stworzono stację ładowania samochodów elektrycznych. Umożliwia ona znacznie szybsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze uzupełnianie energii. Stacje takie występują najczęściej w dwóch rodzajach – jako osobne słupki ze skrzynką ładującą lub wieszane na ścianie, tak zwane wallboxy.
Ładowanie tego typu stacjami może się odbywać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest uzupełnianie energii elektrycznej w akumulatorze za pośrednictwem prądu przemiennego. Czas ładowania uzależniony jest od źródła prądu i podzespołów samochodu. Jest to najczęstszy rodzaj ładowania, który wykorzystuje przetwornicę samochodową. Pełni ona funkcję typowego prostownika, dozując maksymalną moc ładowania. Jest to najczęściej spotykane źródło ładowania w przydomowych stacjach ładowania ze względu na konstrukcję i możliwości instalacji elektrycznych.
Ładowanie prądem stałym najczęściej odbywa się przy użyciu stacji dostępnych publicznie, gdzie można pozwolić sobie na znacznie większe obciążenia sieci. Prąd stały uzupełnia energię znacznie szybciej i z większą mocą, pomijając po drodze przetwornicę. Ze względu na swoją konstrukcję i działanie nie zamontujemy go jako domowego źródła ładowania.

Domowa stacja ładowania samochodu elektrycznego

Znając swoje potrzeby i możliwości, warto zadać sobie pytanie, ile kosztuje przydomowa stacja ładowania samochodów elektrycznych. Temat jest dość nieoczywisty, gdyż każda stacja dedykowana jest danemu klientowi indywidualnie, zależnie od kilku czynników, stąd też różnice w ich cenach. Parametry, które decydują o cenie i możliwościach ładowarki, są następujące:
  • rodzaj stacji droższe są mobilne ładowarki do samochodów elektrycznych, w porównaniu ze stacjonarnymi stacjami. Podłączenie stacji do instalacji elektrycznej domu na stałe pozwala zaoszczędzić koszty związane z jej montażem. Dodatkowo domowe ładowarki charakteryzują się bardziej przystępnymi cenami niż komercyjne modele;
  • moc ładowania – oczywistym parametrem decydującym o cenie stacji jest jej moc. Im większą oferuje nam stacja, tym będzie droższa. Moc powinna być dostosowana do możliwości naszego pojazdu. Im większa, tym szybciej samochód uzupełni utraconą energię;
  • funkcje dodatkowe – im więcej urozmaiceń i funkcji, tym droższa będzie stacja ładowania. Stacje wyposażyć można w dodatkowe gadżety jak nośniki Wi-Fi, Bluetooth czy sieci komórkowej GSM. Pozwala to najczęściej na zdalne kontrolowanie, podgląd parametrów pracy, jak i samo uruchamianie oraz obsługę;
  • montaż – montażu stacji ładowania nie powinniśmy się podejmować samodzielnie. Do tego zabiegu warto zainwestować w specjalistę, który prawidłowo podłączy naszą ładowarkę. Cenę montażu warto wliczyć do całkowitego kosztu stacji ładowania. Usługa ta będzie zależna nie tylko od cennika specjalisty, ale też od rodzaju stacji, jej budowy, stopnia skomplikowania, sposobu podłączenia czy długości przewodów. Dodatkowe zabezpieczenia, którego może wymagać dana ładowarka do prawidłowego i bezpiecznego działania, to również dodatkowe kwoty, jakie mogą nas dotknąć przy instalacji domowej stacji ładowania.
  • Zadając sobie pytanie, jaką ładowarkę do samochodu elektrycznego wybrać, ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Dobór odpowiedniej stacji ładowania zależeć będzie zarówno od naszych potrzeb, jak i możliwości dostępnej instalacji elektrycznej oraz samego samochodu. Wybór ten nie jest prosty, dlatego powinien być skonsultowany ze specjalistą i dobrze przemyślany.
    Montaż stacji ładowania powinien służyć latami, dodatkowo nie należy do najtańszych, dlatego zachęcamy do dokładnej analizy i przemyśleń na ten temat. Mimo wszystko wiemy jedno, decydując się na zakup auta elektrycznego i posiadając możliwości montażu domowej stacji, warto się na nią zdecydować, gdyż pozwoli ona długoterminowo zaoszczędzić nie tylko pieniądze, lecz także cenny czas niezbędny do naładowania samochodu.
    Zdjęcie: Envato Elements